• За мен
    Любимите ми цитати Медицински хумор Медицински сайтове Медицински цитати
  • Блог
    Клинични теми Медидицинска библиотека Публикации Ехокардиография Архив
  • Видео
  • Медицински събития
  • Фотогалерия
  • Контакти

Стара планина (под и над нея)

Гложенския манастир Св.Георги Победоносец

Гложенския манастир Св.Георги Победоносец. Основан първоначално от украинския княз Григорий Глож военен съюзник на цар Иван Асен ІІ. Когато князът губи трона си, Иван Асен му дава тези земи за да се засели с хората си. В този манастир Стамболов заточава Васил Друмев заради русофилството му.

Гложенският манастир

Гложенският манастир впечатлява с това, че е на връх, за разлика от болшинството наши манастири, които са в низините.

Село Ямна, Стара планина

Село Ямна, Стара планина. Ако пътувате с кола от Тетевен за Етрополе покрай Черни Вит, при това село Балканът се отваря и гледката става забележителна

Гърбавият мост в Трявна

Гърбавият мост в Трявна, зад който се вижда Часовниковата кула, която всяка вечер в 22 часа пее Стройна се калина вие.

Часовниковата кула в Трявна

Часовниковата кула в Трявна, откъм площада.

Църквата Архангел Михаил Трявна

Църквата Архангел Михаил Трявна е от преди идването на турците.

Църквата в Тетевен

Църквата в Тетевен. Както всички старопланински градове (Елена, Троян, Трявна, Габрово, Етрополе и др.) Тетевен е красив. Опасващите го отвсякъде скали му придават характерен вид.

Айтоския проход Чудните скали

Снимка на д-р Диана Баранска, кардиолог на Самоков, която пише: Пътувах за Варна Ехо 3 и по съвета на моя колежка (д-р Радева) реших да мина през Айтоския проход, където видях тези скали, наречени Чудните скали.

Беклемето

Най-високопланинският автомобилен път в България е през прохода Троян - Кърнаре. На Беклемето - най-високата му точка - се намира тази Арка на свободата.

Белоградчик

Белоградчик. За да стигнете дотам от София, най-бързо е да карате по магистрала Хемус, да се отклоните от нея през Ботевград, Враца, Монтана и на с. Ружинци да свиете наляво. Пътят е добър, с изключение на последните 3-4 километра (които вече се ремонтират).

В с. Подвис (над Сунгурларе) се намира много стара Вододелна чешма

В с. Подвис (над Сунгурларе) се намира много стара Вододелна чешма. Тя има само един чучур, но дълго корито с два отвора на двата си срещуположни края. Водата от единия край на коритото се оттича по единия склон и отива към Луда Камчия и от там в Черно море. Водата от срещуположния отвор на корито се оттича по другия склон, към Тунджа и чрез нея в Бяло море.

Дряновския манастир

Дряновския манастир

Язовир Копринка до Казанлък

Язовир Копринка до Казанлък. Отзад е Триглавия връх на Стара планина, а под водата е Севтополис - столицата на Одриската държава.

Река Златна Панега

Река Златна Панега. Тя се появява изведнъж пълноводна от този карстов извор на снимката.

Мостът на Кольо Фичето над Янтра при Бяла

Мостът на Кольо Фичето над Янтра при Бяла. В миналото всички наши реки, включително и Янтра, са били много по-пълноводни. Прозорците са преливници, през които водата като придойде, преминава през основите. Кръглите отвори встрани над тях са отвори на канализацията, през която водата при дъжд се извежда от пътя върху моста. Кольо Фичето е спечелил поръчката за този мост понеже е предложил по-ниска цена от западните инженери. Успял е да понижи цената, защото е включил задължителната безплатна ангария, за която чужденците не знаели.

Мостът на Кольо Фичето в родния му град Дряново

Мостът на Кольо Фичето в родния му град Дряново.

Димир Баба Теке до град Исперих

Има и места, запазени за светилища - менят се народите, менят се хилядолетията, менят се религиите, но мястото си остава светилище. Това което за християните у нас е Рилския манастир, това за мюсюлманите е Димир Баба Теке до град Исперих. Гробницата (теке) на Железния (демир) баща (баба) съдържа около четириметров гроб за около триметров човешки скелет (ендокринно болни е имало винаги). Демир баба е турският Крали Марко. Гробницата е построена върху тракийски жертвени камъни (например тъмния хоризонтален камък до левия заден ръб на сградата), върху които личат стъпалата за качване на жертвата и улеите за изтичане на кръвта.

Скалният манастир в с. Бесарбово (до Русе)

Скалният манастир в с. Бесарбово (до Русе), описан от Паисий в История славянобългарска В него се намира единствената действаща понастоящем скална черква у нас.

Червен митрополитен град на Иван Асен ІІ

Ако продължите нагоре по Русенски Лом от Русе, след Бесарбово, ще стигнете до Червен митрополитен град на Иван Асен ІІ. Името ме идва от старобългарското вътрешен от там идва и думата черва Русенски Лом го обгражда от три страни, както Янтара - Царевец.

Стражевата кула в Червен

Стражевата кула в Червен (тя е използвана за модел при възстановяването на Балдуиновата кула на Царевец)

крепостта на хълма до под Русенски Лом

За в случай на обсада българите са били изградили подземни тунели със стълбища (запазени отчасти и днес) от крепостта на хълма до под Русенски Лом и от там черпели от подпочвени води на реката, без да има отвор навън. На снимката естествено подземните тунели не се виждат.

село Крушуна
Крушуна

Ако пътувате с кола от Ловеч за Левски (пътят е покрай река Осъм), преди Летница отбийте вдясно към село Крушуна. Паркирайте над селото при хижа Крошун и на 10 минути път пеша (с малки деца) ще видите невероятно красива каскада от водопади и вирове, каквато никога не сте предполагали, че е възможно да има в Дунавската равнина. На снимката е само Синият вир, водопадите са малко по-нагоре по течението.

водопада Крушуна

Крушуна. Снимка на д-р Борис Зехиров (ІІ МБАЛ)

водопада Крушуна2

Крушуна. Снимка на д-р Диана Баранска, кардиолог на Самоков

Кайлъка

Снимка на д-р Янка Костова, от 2-ро ДКЦ в Плевен, която пише: Това е моето любимо място в Кайлъка - над двата язовира.

Пещерата Очите на бога

Очите на бога. Ако пътувате от София за Плевен, след края на магистралата, преминавате през Златна Панега, Румянцево и на Петревене можете да се отбиете вляво за Карлуково (има табела, посочваща отбивката). След като отминете входа на Карлуково, отбийте вдясно надолу по първия черен път (става за кола). След стотина метра по него стигате до пещерата Проходна, снимана във филма Време разделно. Няма пазачи, няма такса вход, става и за много малки деца, няма нужда за осветление. Пещерата е светла поради огромните й размери, с големи вход и изход и с тези два отвора на тавана по средата на пещерата, наричани Очите на бога.

Паметникът на отец Матей Преображенски

Паметникът на отец Матей Преображенски. (Миткалото) в родното му Ново село, Великотърновско. Той е писал вътрешните правила на тайната организация на Левски т.е. днешните СОП-ове (стандартни оперативни процедури), в които е вписал: Изпълнявай само писани заповеди, защото нечестивците се отмятат.

Деветашка пещера
Деветашка пещера2

Деветашка пещера. През 2011 г. за снимките на Непобедимите 2, екипа и сценаристите на филма изграждат мост над река Осъм. По него днес пещерата е достъпна дори за деца.

>Центърът на Плевен: Параклис - мавзолей Св. Георги Победоносец

Центърът на Плевен: Параклис - мавзолей Св. Георги Победоносец с Вечният огън пред него

Плевен Общината

Центърът на Плевен: Общината

Плевен - Центърът

Плевен - Центърът

Крепоста Овеч в гр.Провадия

Крепоста Овеч в гр.Провадия Ако идвате от магистрала Хемус, карайте през гр. Провадия все напред по главния път. След училище ще видите кафява табела, сочеща Ви да завиете по малка уличка наляво. После пак напред.

Айтоския проход2

Ако в Източна България трябва да се прехвърлите от магистрала "Хемус" към магистрала "Тракия", най-добре е по прясно асфалтирания Ришки проход, но най-красивият път е през Айтоския проход. Пътят минава през Провадия (крепоста Овеч) и на язовир "Цонево" ще видите "Чудните скали" (на снимката), пробити от тунели, през които минава успореден път.

Платото Мадара

Според Петър Дънов в България има три свети места: Рилските езера, Карандила над Сливен и Платото Мадара. Снимката е от стъпалата изкачващи платото Мадара с Мадарската крепост върху него. Долу се вижда град Мадара, а хоризонтът е Шуменското плато.

Враца Жилищно - отбранителна кула на Мешчиите

Центърът на Враца. Жилищно - отбранителна кула на Мешчиите, строена през 17-и век. (снимка на д-р Красимир Левентиев)

Град Кула - Видинско

Град Кула (Видинско) носи името си от останките на крепостта Кастра Мартис (2 - 6 век) в центъра му. При освобождението ни от турско, в България е имало 15 болници. Една от тях е била в Кула. Тази болница, основана от турците, беше затворена октомври 2009 г. Затварянето на болницата намали пациентите и оборота на лекарите от извънболничната помощ и много от тях напуснаха града. Така унищожаването на болничната помощ, съсипа извънболничната помощ, тоест всички сме на една лодка.

Белоградчик

Белоградчик. За да стигнете дотам от София, най-бързо е да карате по магистрала Хемус, да се отклоните от нея през Ботевград, Враца, Монтана и на с. Ружинци да свиете наляво. Пътят е добър, с изключение на последните 3-4 километра (които вече се ремонтират).

Три различни погледа към Средна гора

Три различни погледа към Средна гора снимки на д-р Тихомир Сотиров (от кардиологията на 5-а МБАЛ - София). Средна гора, снимана откъм Сопот

Три различни погледа към Средна гора2

Средна гора и Сопот, снимани от парапланер над Стара планина от д-р Тихомир Сотиров.

Средна гора и Сопот, снимани от парапланер над Стара планина

Средна гора и Сопот, снимани от парапланер над Стара планина от д-р Тихомир Сотиров .

Лобната скала на Царевец

Лобната скала на Царевец, откъдето са били хвърляни в пропастта на река Янтра осъдените на смърт.

Патриаршеския манастир Света Троица

Ако пътувате с кола от Велико Търново за Бяла на излизане от старата столица вдясно горе ще видите под скалите Патриаршеския манастир "Света Троица". Нарича се патриаршески, защото в него е живял Патриарх Евтимий по времето, когато е бил патриарх. Когато Иван Шишман напуска Търново, патриарх Евтимий се премества от манастира в града, за да поеме отбраната му. Днес манастирът е женски. Ако гледката на манастира Ви заплени, за да стигнете до него трябва да се върнете в града, да пресечете Янтра по моста до черквата "Св. Четиридесет мъченици", да поемете по стария път за Арбанаси и в самото му начало да свиете вляво.

Преображенският манастир

Преображенският манастир. През Руско - турската война той е Руска военна болница №62 и в него са лекувани 1180 ранени в сражението при Елена. През декември 1877 год. болницата е инспектирана от Пирогов, чийто паметник днес е пред манастира.

Царевец, Велико Търново

Царевец, Велико Търново. Снимката е от балкон на подновения хотел "Янтра"

Copyright © 1998- Assoc. Prof. Sotir Marchev, MD, PhD, DSc, FESC

Всички статии са собственост на Prof. Sotir Marchev, разпространяването им става след коректно посочване на линк. Статиите имат информативна стойност, те не са основание за поставяне на диагноза и избиране на лечение.

Дизайн и уеб разработка на сайта Maria Rangelova

facebook icon linkedin icon two envelopes

↑