Един от най-често препоръчваните методи за оценка на тежестта на митралната регуртитация е PISA-методът. С този метод се изчислява както ефективния регургитационен отвор (effective regurgitation orifice – ERO), така и регургитационния обем. За тяхното определяне се измерват два показателя с ехокардиограф, оборудван с цветен доплер и се извършват четири изчисления с калкулатор. Целта на статията е да покажем на при една конкретна пациентка приложението на метода. PISA е съкращение от Proximal Isovelocity Surface Area (площта на проксималната изоскоростна повърхност), което е първото от четирите изчисления. Започва се с увеличено изображение (zoom) на митралната клапа от апикална позиция (фиг. 1).
Преместваме базовата линия (baseline) на цветния доплер надолу, така че скоростта, при която настъпва алайзинг (обръщане на цветовете) да е между 30 и 40 см/сек (на фиг. 2 е 36 см/сек – показано е със стрелка).
При тази настройка в кухината на лявата камера пред митралната клапа се изобразява зоната на алайзинг – смяна на оцветяването на регургитиращата кръв от синята в жълто червената скала. Както вече настроихме ехокардиографа, тази смяна става при 36 см/сек. Тоест навсякъде по зоната на алайзинг кръвта се движи с една и съща скорост (36 см/сек). Това е именно една проксимална изоскоростна повърхност. Често тя има вид на полусфера – отпред е сферична, а отзад е ограничена от митралните платна. Измерваме радиуса на тази полусфера – при нашата пациентка това е 1 см. Площта на сфера е 2πr2, площта на полусфера е 2πr2. При нашата конкретна пациентка площта на проксималната изоскоростна повърхност е 6,28 см2:
В следващата стъпка от същата апикална позиция с непрекъснат доплер регистрираме регургитациония джет.(фиг. 3)
Очертавайки неговия контур ехокардиографът измерва максималната скорост и времевия интеграл на скоростта (VTI). В показания случай (фиг. ) максималната скорост е 473 cm/s. Като разделим изчисления регургитациония дебит на измерената максимална скорост получаваме ефективният регургитационен отвор. При нашата пациента той е 0,48 см2.
Степен
Площ на ефективния регургитационен отвор (см2)
Лека < 0,20, Умерена - 0,20 – 0,29, Умерено тежка - 0,30
– 0,39, Тежка > 0.40 Таблица І. Определяне на тежестта на
митралната регургитация според площта на ефективния
регургитационен отвор.